Niezwykła Kraina
12 maja 2021
Trasy Rowerowe
12 maja 2021


Kultura Kaszub

Poczuj ducha Kaszub w naszych agroturystykach i domkach na Kaszubach.

Gdy będziecie Państwo wypoczywać w obiektach Korony Kaszub serdecznie zapraszamy na muzyczne spotkanie z naszą kulturą w agroturystyce Pod Ptasią Górą i Daleko Od Szosy. Takie biesiady odbywają się raz w tygodniu w okresie lata oraz w pozostałym czasie na życzenie gości. Podczas tych spotkań poznacie naszą historię, zwyczaje, instrumenty, będzie też nuka tańca kaszubskiego i wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych kaszubskich i polskich.

Najcenniejsze co posiadamy to tożsamość i tradycja

 

Za godło i tym samym symbol Kaszubów uznaje się gryfa, czyli mityczne zwierzę, wywodzące się ze starożytności. Herb kaszubski przedstawia go w czarnej maści na złotym tle.

Flaga kaszubska - barwy kaszubskiej flagi są zaczerpnięte z herbu - górny pas jest czarny, dolny jest złoty.

 

Kaszubskie nuty jest to tradycyjna pieśń kaszubska, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego.

Muzyka kaszubska z charakterystycznymi instrumentami- diabelskie skrzypce, burczybas włosowy, burczybas łańcuchowy, bazuna.

Haft kaszubski - Tradycyjny haft kaszubski jest siedmiobarwny, składa się on z kolorów: chabrowego, oznaczającego piękne kaszubskie jeziora, niebieskiego - kaszubskie niebo, granatowego - głębię morza, żółtego - słońce i zboża dojrzewające na kaszubskich polach, zielonego - kaszubskie lasy, czerwonego – krew, którą każdy Kaszub gotów jest przelać w obronie swojej ziemi i czarnego jak ziemia na polu czekająca na zasiew. W hafcie kaszubskim dominują motywy i kompozycje roślinne, W wielu kompozycjach haftu kaszubskiego, wiodącym elementem jest „drzewo życia”, którego gałęzie, nie mają prawa się krzyżować, nakładać i przeplatać, bo życie człowieka powinno być proste i przejrzyste

Kaszubska tabaka - zażywanie tabaki to jeden z najważniejszych zwyczajów na Kaszubach -Chcemë le so zażec, bo kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy-Co to oznacza? Dowiesz się uczestnicząc w organizownych przez nas Wieczorach Kaszubskich

Święta kultury kaszubskiej


  • Dzień Jedności Kaszubów (kasz. Dzéń Jednotë Kaszëbów) – święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach .Obchody święta mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Organizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe a tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”. Corocznie podczas tego święta jest podejmowana próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach jak największej ilości akordeonistów.
  • Zjazdy Kaszubów odbywają się corocznie w pierwszą sobotę lipca, każdego roku w innym miejscu Kaszub. Te zjazdy są organizowane na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Jest to impreza promująca kaszubskie tradycje, jest okazją do manifestowania dumy bycia Kaszubem, klimat tych zjazdów jest niepowtarzalny.
  • Wieczory Kaszubskie - po dniu pełnym wrażeń odpocznij przy dźwiękach kaszubskiej muzyki, poznaj naszą historię i mowę. Takie spotkania to doskonała okazja, by spróbować tradycyjnej tabaki, nauczyć się nut i tańca kaszubskiego. Gdzie się odbywają? W wybranych gospodarstwach agroturystycznych Korony Kaszub:
    • Pod Ptasią Górą w Pierszczewie
    • U Miodowskich w Pierszczewie
    • Daleko od Szosy w Kaplicy

Kultura Kaszub - Galeria Zdjęć