Niezwykłe Atrakcje
12 maja 2021

Szlaki Kajakowe

Odkryj piękno Kaszub podczas kajakowych przygód z noclegiem w malowniczych okolicach 

Chcesz popływać kajakiem, ale nie masz żadnego pomysłu? Marzy Ci się piękna przygoda? Przyjedź do nas na Kaszuby, zamieszkaj w wybranej agroturystyce Korony Kaszub, tu dowiesz się gdzie warto popłynąć i pomożemy zorganizować niezapomnianą przygodę na wybranym szlaku kajakowym. Polecamy spływy kółkiem jezior Raduńskich i naszymi rzekami-Radunią, Słupią.

Kółko Jezior Raduńskich

Jeden z najpiękniejszych krajobrazowo terenów rekreacyjnych Szwajcarii Kaszubskiej to tzw. Kółko Raduńskie. Jeziora połączone są w nieregularne koło, z lotu ptaka przypominające kształtem naszyjnik. Radunia stanowi oś tego terenu, tworząc z jeziorami i małymi strumieniami przepiękny ciąg, usytuowany w systemie rynien polodowcowych. Jest to ponad 25 zbiorników wodnych różnej wielkości, w całości położonych na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, z których niemal wszystkie nadają się do uprawiania sportów wodnych i pływania.

Opis szlaku kajakowego Kółko Jezior Raduńskich

Charakterystyka szlaku kajakowego

  • Długość szlaku - 98 km, Kółko Raduńskie 40 km
  • Spadek na szlaku - w środkowym biegu w przełomie babiodolskim 6,36%, średnio 1,5%

Szlak jeziorny I

Przebieg: Stężyca - Chmielno, przez jeziora Raduńskie Górne i Dolne
Długość trasy: około 16 km
Czas spływy: około 7 godzin
Stopień trudności: łatwy

Szlak jeziorny II

Przebieg: Chmielno - Pierszczewo przez jeziora Kłodno , Małe i Wielkie Brodno, jezioro Ostrzyckie i jezioro Patulskie. Proponujemy spływ kajakowy z pominięciem jeziora Dąbrowskiego i Lubowisko, gdyż nie można bezpiecznie wyjść z kajaka na jeziorze Patulskim na granicy wsi Gołubie (dno bardzo muliste), druga przeszkoda to trzeba przenieść kajak miedzy jeziorem Patulskim i Dąbrowskim na odcinku 1,4 km. Dlatego należy skończyć spływ na wysokości wsi Pierszczewo przy pomoście. Tutaj możecie Państwo liczyć na przetransportowanie kajaków oraz nocleg w gospodarstwach agroturystycznych

Długość trasy: około 16 km
Czas spływy: około 7 godzin
Stopień trudności: łatwy

Szlak jeziorny III

Przebieg: Pierszczewo-Ostrzyce i powrót- Jeziora Patulskie i Ostrzyckie. Wysiadamy w Ostrzycach w centrum wsi przy kąpielisku. Tutaj można zjeść wędzona rybkę, odpocząć i wrócic do Pierszczewa.

Długość trasy: około 10 km
Czas spływy: około 4 godzin
Stopień trudności: łatwy

IV Jezioro Patulskie

Przebieg: przez Ostrzckie, dalej Radunią do Tratkownicy

Szlak kajakowy rzeką Radunią, który składa się z dwóch odcinków. Radunia jest lewym dopływem Motławy. Długość rzeki wynosi 103 km,. Swój początek ma powyżej jeziora Stężyckiego, po czym przepływa przez szereg jezior zwanych "Kółkiem Raduńskim" Pojezierza Kaszubksiego. Następnie rzeka płynie przez Jar Raduni, gdzie ma szybki, rwący nurt. W dolnym biegu rzeka uchodzi do Motławy na Żuławach Gdańskich. Na rzece spotkamy 8 czynnych elektrowni wodnych.

Górna Radunia

Górna Radunia (13,5 km): Odcinek rozpoczyna się tuż za mostem w Ostrzycach, przed którym znajduję się jaz. Zaraz na początku czeka na kajakarzy nie lada atrakcja, którą jest bystrze powstałe przez spiętrzenie rzeki kilkoma stopniami tworzącymi kaskadę. Po przepłynięciu około 1,5 km wpływamy na jezioro Trzebno o długości jedynych 900 metrów. Zaleca się płynięcie w pobliżu lewego brzegu, gdyż w ten sposób najłatwiej znajdziemy ujście rzeki. Przy wypływie widać zastawkę, która przy dogodnych warunkach wodnych można przebyć wąskim przepływem z prawej. Dalej rzeka podąża spokojnie przez niezalesione pagórkowate tereny między łąkami, aż dotrze do mostu drogowego i zabudowań Goręczyna. Za kolejnym mostem we wsi rzeka zaczyna meandrować wśród pól i łąk. Przepływamy kolejno: pod kładką z podwieszonymi rurami, dwoma mostami kolejowymi i drogowym i znowu kładką. Znajdujemy się w Somoninie. Od Somonina Radunia płynie krótkim jarem, jej dolina jest głęboka i wyjątkowo malownicza, a widoki są coraz ciekawsze. Rzeka zaczyna zdecydowanie przyśpieszać i meandrować wśród lasów. Następnie przepływając przez Kiełpino spostrzegamy po prawej stronie wysokie wzgórza, pokryte przemiennie lasami i polami. Końcowym punktem spływu jest betonowy most drogowy w Trątkownicy, za którym znajduję się baza Kaszubskich Kajaków, miejsce wyciągania kajaków i zarazem świetne miejsce do biwakowanie i odpoczynku przy ognisku.

Współpracujemy z firmą Kaszubskie Kajaki i Ekajaki w zakresie organizacji spływu wybranym przez Państwa szlakiem. Firmy te gwarantują transport osób i kajaków z miejsca zakwaterowania do miejsca spływu kajakowego.

Szlaki Kajakowe - Galeria Zdjęć