Trasy Rowerowe
12 maja 2021

Kuchnia Kaszubska

Skosztuj tradycyjnych potraw kaszubskich w naszych agroturystykach i domkach na Kaszubach.

Szukasz idealnego miejsca na urlop, gdzie oprócz klimatycznych noclegów będziesz mógł delektować się smakiem Kaszub? Skorzystaj z ofert agroturystyka Kaszuby z wyżywieniem przygotowanej przez gospodarzy Korony Kaszub.

Przyjedź do nas i koniecznie spróbuj: brzadowej zupy, śledzia w zalewie octowej, kiszki kaszubskiej, kury w białym sosie, a na deser kawy z młodzowym kuchem, musem truskawkowym i ruchankami. Na naszym stole nie może zabraknąć także swojskiego chleba i królowej deserów, czyli truskawki kaszubskiej – o wyjątkowości tych produktów niech świadczy fakt, że oba te specjały zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

Gospodarstwa współtworzące Koronę Kaszub przygotowały bogatą ofertę kulinarną - to tutaj poznasz smak naszej kuchni:

12 maja 2021

Daleko od Szosy

Nasze gospodarstwo zaprasza wszystkich gości ,którzy cenią sobie świeże powietrze i wypoczynek na łonie natury. Lubią powędkować w naszym zarybionym stawie i zjeść smaczne domowe posiłki z produktów z naszego gospodarstwa. Na śniadanie podajemy jajecznice na boczku, wędliny, które sama przyrządzam. Robię sama przetwory tj. ogórki, sałatki i drzemy i pyszne obiady kaszubskie np. ziemniaki zapiekane na boczku i kiszony ogórek z siadłym mlekiem itp.

Elżbieta i Rafał Stefańscy
Kaplica 8, 83-315 Kaplica
gm. Somonino, pow. kartuski, woj. pomorskie
tel.: 609-180-864
kontakt@dalekoodszosy.org, www.dalekoodszosy.org
FB Daleko od Szosy

12 maja 2021

U Miodowskich

Gospodarstwo Agroturystyczne U Miodowskich słynie z takich wyrobów jak: swojski chleb, masło, smalec ze skwarkami, swojskie wędliny, maślanka, kura w białym sosie. Nasz chleb "Z Pirsna" wypiekany jest według starej receptury przekazywanej od pokoleń. Pieczemy go w piecu opalanym drewnem. Oferujemy dwa rodzaje chleba: żytnio - pszenny oraz razowy. W 2013 r. chleb z Pirsna został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego.

Jan i Jolanta Miodowscy
Pierszczewo 42, 83-16 Gołubie
gmina Stężyca, powiat kartuski, woj. pomorskie
tel.: 58 684-37-69, tel.: 698-541-190, tel.: 668-975-651
www.umiodowskich.pl, miodowscy42@o2.pl

12 maja 2021

Pod Ptasią Górą

Kaszuby to kraina jezior, rzek i lasów. Czysta przyroda, świeże powietrze i wspaniałe krajobrazy zachęcają do tego, by nas odwiedzić. Wizyta nad jeziorami Raduńskimi, czy w okolicach wzgórz szymbarskich nie może się jednak obejść bez spróbowania znakomitych kaszubskich dań, które możecie zjeść właśnie u nas Pod Ptasią Górą i tutaj zatrzymać się na nocleg. Polecamy: kurczaka w białym sosie, kiszkę kaszubska, śledzia opiekanego, swojskie wędliny, dżemy, jajka, mleko. Na specjalne okazje swojski chleb.

Mirosława i Andrzej Jaroś
Piereszczewo 79, 83-316 Gołubie
gmina Stężyca, powiat kartuski, woj pomorskie
tel.: 723-385-048, tel.: 667-977-886
www.ptasiagora.pl, kaszuby@ptasiagora.pl FB Ptasia Góra

12 maja 2021

U Kaszuby

Dla każdego, kto lubi poznawać nowe smaki oraz dla tych, którzy już wcześniej spotkali regionalną wykwintność kaszubskich potraw, agroturystyka "U Kaszuby" pragnie podzielić się tradycyjnymi potrawami. Jeżeli odwiedzający nas goście będą zainteresowani kuchnią kaszubską, to z chęcią poczęstujemy smacznymi daniami z pyszności, które daje nam natura.

Bożena i Ireneusz Brauer
Sarnowy 9A
gmina Kościerzyna, powiat kościerski, woj. pomorskie
tel.: 693-339-040, tel.:692-068-608
facebook.com/pokojekaszebe
wynajempokoinakaszubach@wp.pl

12 kwietnia 2024

Lawendowy Domek Alpaki

Gospodarstwo agroturystyczne Lawendowy Domek Alpaki słynie z wyrobu wyjątkowego musu truskawkowego w okresie letnim, drożdżówki z kaszubskich truskawek i jagód leśnych. Na obiad można u nas zjeść pólki ze śledziem, gołąbki oraz inne pyszne dania. Podczas pobytu w naszym obiekcie można skorzystać z tych udogodnień. Zapraszamy!

Paulina Kobus
Kaplica 8b, 83-315 Kaplica
gmina Somonino, powiat kartuski, woj. pomorskie
tel.: 691 603 849
www.lawendowydomek.com, noclegi@lawendowydomek.com

W naszych gospodarstwach skosztujesz produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego:

Truskawka Kaszubska - kaszëbskô malëna

Kolebką uprawy był ogródek pani Gruchałowej, zamieszkałej w Długi Kierz, parafia Wygoda Łączyńska pow. kartuski, a ks. Józef Sadowski - ówczesny założyciel i proboszcz parafii Wygoda Łączyńska (od 1913r.) zajął się rozpowszechnianiem uprawy wśród swoich parafian. Przyjęło się, że Wygoda Łączyńska i pięknie położony kościół jest kolebką kaszëbskiej malëny, która jest na Kaszubach od ponad 100 lat.

Wyjątkowy aromat i smak truskawki związany jest z położeniem geograficznym Kaszub oraz składem gleby. Truskawki dojrzewają pod koniec czerwca i uprawiane są na wzniesieniach gdzie operacja słońca jest w znacznej mierze nasilona stąd jej wyjątkowa słodycz i aromat.

Na Kaszubach truskawka jest bardzo popularna i niezwykle ceniona. Od 30 lat obchodzimy święto truskawki nazywane Truskawkobraniem. Na Złotej Górze k.Brodnicy Górnej na przełomie czerwca i lipca organizowana jest impreza, gdzie truskawka króluje pod każdą postacią.

Odwiedzając nasze agroturystyki, niezależnie od pory roku, będziesz mógł spróbować jak smakuje nasza malena - kuch z truskawką czy mus to tylko niektóre propozycje naszych niezwykłych dań. Uwaga! Truskawka kaszubska jest uznana za afrodyzjak, a dowód na to jest taki, że na Kaszubach i to w powiecie kartuskim rodzi się najwięcej dzieci w kraju.

Swojski chleb „Z Pirsna”

Czego potrzeba, aby powstał prawdziwie swojski chleb? Zboża zebranego z kaszubskich pól, receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie, pieca opalanego drewnem i przede wszystkim wprawnej ręki gospodyni, która sprawia, że każdy bochenek jest wyjątkowy. Tak właśnie powstaje chleb„z Pirsna" od lat wypiekany w naszym gospodarstwie „U Miodowskich” w Pierszczewie. Podbił serca wielu amatorów swojskiej i zdrowej żywności. Chleb „z Pirsna" oferujemy w dwóch smakach: żytnio-pszennym i razowym. Polecamy i zapraszamy do kontaktu gospodarstwo agroturystyczne

Kuchnia Kaszubska - Galeria Zdjęć