Trasy Rowerowe

Kaszuby to raj dla rowerzystów – bogata baza noclegowa i sieć tras rowerowych pozwoli Ci odkryć niezliczone atrakcje i zachwycić się pięknem krajobrazu. Przygotowaliśmy kilka propozycji wycieczek rowerowych, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki Kaszub, a wysiłek włożony w ich pokonanie zrekompensują widoki malowniczo położonych pagórków leśnych, jezior i pól uprawnych. Nasze propozycje wycieczek zostały przygotowane w taki sposób, by niezależnie od miejsca pobytu każdy miał możliwość skorzystania z ich niezwykłych walorów. Ich główną zaletą jest bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy, bowiem prowadzą one przez mało uczęszczane, zarówno szutrowe jak i asfaltowe drogi oraz częściowo przez utwardzone ścieżki rowerowe, głównie na terenie gminy Stężyca. Ze względu na różny poziom trudności szlaków, wynikający ze specyficznego dla tej części Polski ukształtowania terenu, zarówno rodziny z dziećmi, doświadczeni rowerzyści oraz wszyscy Ci, którzy lubią lasy, jeziora i wiejskie klimaty znajdą coś dla siebie.

Poniżej przedstawiamy dwa wyznaczone szlaki rowerowe:

Trasa Rowerowa "Jezorno Stegna"


Charakterystyka


Trasa rowerowa „Jezorno Stegna” została zaplanowana i wykonana przez Stowarzyszenie Warownia Pirsneńska z siedzibą w Pierszczewie z funduszy Unii Europejskiej. Znalazły się na niej najciekawsze obiekty związane z historią Pierszczewa i okolic, a także najpiękniejsze miejsca widokowe.

Podstawowe parametry trasy:

 • Długość około 20km - kolor niebieski na mapie
 • Czas przejazdu 1,5-2 godziny
 • Podjazdy 5,3 km
 • Zjazdy 6,1 km
 • Płaski teren 8,6 km
 • Najniższy punkt 161 m npm
 • Najwyższy punkt 219 m npm

Do trasy można dojechać samochodem lub pociągiem do stacji Krzesza lub Gołubie Kaszubskie lub też możecie Państwo skorzystać z ofert kwater agroturystycznych znajdujących się przy trasie, które oprócz noclegu oferują smaczne dania regionalne.

Przebieg trasy i oznaczenie

Trasa prowadzi przez malownicze tereny Szwajcarii Kaszubskiej wokół dwóch uroczych jezior: Patulskiego i Dąbrowskiego. Trasa zostanie oznaczona za pomocą dużych tablic z mapą tras i scieżek rowerowych oraz atrakcji wokół nich. Tablice zostaną umieszczone w Pierszczewie na miejscu przystankowym, w Krzesznej przed skrzyżowaniem Gołubie - Wieżyca, w Sikorzynie naprzeciw dworu Wybickich, w Gołubiu w pobliżu skrzyżowania z drogą do Pierszczewa oraz w Szymbarku w pobliżu kościoła. Droga z Pierszczewa przez Pierszczewko i do ogrodu botanicznego w Gołubiu, jest drogą gruntową. Dalej z ogrodu, przez dwór Wybickich do jeziora Dąbrowskiego prowadzi droga asfaltowa wokół jeziora Dąbrowskiego droga najpierw betonową, a potem gruntową. Gołubie - Pierszczewo szosą. Są to drogi o małym natężeniu ruchu. Ta trasa rowerowa pozwala na swobodną komunikację pomiedzy trasą rowerową Kaszebsko Stegną i ścieżką rowerową Wieżyca - Stężyca oraz wszystkimi atrakcjami wokół tych tras i ścieżek.

Opis i atrakcje na trasie

Wycieczkę rozpoczynamy w Pierszczewie. Startujemy z placu przed gospodarstwem agroturystycznym „U Miodowskich”, dalej jedziemy w stronę Pierszczewka obok kwatery agroturystycznej „Pod Ptasią Górą”, następnie przez wąwóz i las bukowy drogą gruntową dojeżdżamy do tej małej miejscowości. Po ok. 1,6 km docieramy do skrzyżowania z trasą rowerową „Kaszebsko Stegna”. Z prawej strony rozpościera się widok na Wzgórza Szymbarskie oraz na jezioro Patulskie. Zbaczamy z trasy w lewo, jedziemy pod górę trasą rowerową „Kaszebsko Stegna” przez las. Wyjeżdżając z lasu, po prawej stronie znajduje się punkt widokowy na jeziora Patulskie, Ostrzyckie i Wzgórza Szymbarskie. Tutaj warto się zatrzymać na parę minut, by zrobić klika zdjęć w wyjątkowej scenerii. Wracamy na trasę, jedziemy w dół, następnie skręcamy w lewo, dojeżdżamy do zabudowań, przy których ustawione są kamienie z wyrytymi ciekawostkami o Kaszubach. Jadąc dalej drogą wyłożoną płytami betonowymi dojeżdżamy do brzegu jeziora. Następnie trzymając się drogi asfaltowej mijamy z lewej strony starą chatę kaszubską, z prawej kąpielisko nad brzegiem jeziora Patulskiego, docieramy do skrzyżowania Gołubie – Wieżyca. Tutaj skręcamy w prawo na drogę gruntową, jedziemy wzdłuż jeziora Patulskiego, kierujemy się do wsi Gołubie. Po drodze podziwiać możemy piękne widoki i pomniki przyrody usytuowane wzdłuż trasy. Po przejechaniu ok.3 km od Pierszczewka dojeżdżamy do Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego, który warto zwiedzić. Następnie kierujemy się w stronę Gołubia. Na skrzyżowaniu z drogą powiatową skręcamy w lewo pod górę wzdłuż ulicy Sambora. Ścieżką rowerową docieramy do skrzyżowania z drogą asfaltową w stronę Sikorzyna. Skręcamy w prawo, jedziemy do Dworu Wybickich w Sikorzynie. W tym miejscu warto zrobić przerwę: zwiedzić dworek, obejrzeć park z labiryntem, wypić kawkę i zjeść pyszną szarlotkę. Po chwili odpoczynku ruszamy dalej. Za dworem skręcamy w prawo w stronę Gołubia. Jadąc drogą asfaltową mijamy ośrodek wczasowy „U Zbója”, następnie po ok. 300 m skręcamy w lewo, zjeżdżając pod wiaduktem kolejowym docieramy do brzegu jeziora Dąbrowskiego, gdzie ostro skręcamy po raz kolejny w lewo. Najpierw jedziemy po płytach betonowych, następnie drogą gruntową wokół jeziora. Dojeżdżamy do pensjonatu Wichrowe Wzgórze i jeziora Lubowisko po lewej stronie, a po prawej jezioro Dąbrowskie. W tym miejscu skręcamy w prawo, jedziemy czerwonym szlakiem pieszym, przez las sosnowy wzdłuż jeziora Dąbrowskiego do Gołubia. Zostawiamy jezioro po prawej, skręcamy w lewo pod górkę do drogi asfaltowej. Z tego miejsca możemy udać się czarnym szlakiem do cmentarzyska kurhanowego w Uniradze, promenady w Stężycy nad jeziorem Raduńskim lub skręcając w prawo udać się w stronę Pierszczewa.

Jedziemy do Pierszczewa. Po około 100m przy kapliczce skręcamy w lewo pod górę, na pierwszym rozwidleniu dróg skręcamy lekko w prawo i wjeżdżamy na drogę widokową prowadzącą do Pierszczewa. Po około 2 km. docieramy do placu w centrum wsi gdzie kończymy nasz rajd. Tutaj możemy zostawić rowery, poznać historię wsi i zejść nad jezioro Patulskie alejką spacerową. W tym miejscu możemy odpocząć po trudach podróży w otoczeniu pięknej przyrody. Proponujemy też odwiedzić bardzo urokliwe i czyste jezioro Zamkowisko i grodzisko. Z Pierszczewa dojedziemy trasą rowerową Kaszebsko Stegna

Zapraszamy na trasę.

Trasa Rowerowa "Kaszebsko Stegna"


Trasa rowerowa Wieżyca - Stężyca


Długość trasy - 20 km, do Pierszczewa 10 km.

Trudność trasy:

Szymbark - Krzeszna - bardzo trudna Krzeszna - Stężyca - średnio trudna

Opis trasy:

Prowadzi przez malownicze tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w gminie Stężyca. Są to tereny o wybitnych walorach krajobrazowych, obejmujące m.in. pasmo Wzgórz Szymbarskich z najwyższym szczytem Wieżycą (329 m npm). Tereny te charakteryzują się bogactwem jezior, lasów, stąd bierze swój początek rzeka Radunia. Tutaj znajdują się najciekawsze miejsca na Kaszubach jak: Wieża Widokowa na Wieżycy, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Ogród Botaniczny w Gołubiu, dworek Wybickich w Sikorzynie, cmentarzysko kurhanowe w Uniradze. W pobliżu trasy rowerowej znajduje się sporo kwater agroturystycznych, które oprócz noclegu oferują też smaczne dnia kuchni regionalnej. Są to idealne warunki do rozwoju turystyki, zwłaszcza turystyki aktywnej.

Na trasie zostały ustawione mapy z przebiegiem trasy-na Wieżycy, w CEiPR w Szymbarku, w Pierszczewie i Stężycy. Trasę oznakowano z pomocą tabliczek z sylwetką rowerzysty i roweru i paskiem w kolorze czerwonym oraz nazwą Kaszebsko Stegna. Tabliczki zostały umieszczone na wszystkich ważniejszych skrzyżowaniach na trasie. Oprócz tego zaplanowano na trasie miejsca odpoczynku, które oznaczono za pomocą niebieskich trójkątów z sylwetką rowerzysty i kierunkiem w kolorze czerwonym i nazwą przystanku. W tych miejscach zostały ustawione stoły, ławki, stojaki na rowery Na odcinku Wieżyca-CEPR Szymbark trasa prowadzi ścieżką przyrodniczą Pod Wieżycą( na mapie oznaczono z pomocą zielonych prostokątów). Z CEPR do wsi trasa prowadzi droga asfaltową. Z Szymbarka do Krzesznej trasa prowadzi żółtym szlakiem turystycznym. Następnie czerwonym szlakiem w stronę Pierszczewka do przydrożnego krzyża. Z tego miejsca aż do Stężycy trasa jest oznakowana za pomocą wyżej przedstawionych znaków. Na mapie pokazane są dodatkowe trasy rowerowe.

Dojechać do trasy można pociągiem, najlepiej wysiąść na stacji Wieżyca, stamtąd szosą nad torami w stronę Krzesznej, i drugą szosą w lewo pod górę( bardzo stromy podjazd) do Szymbarka i dalej na parking pod wieżę widokową na Wieżycy.


Jak jechać:

Początek trasy rowerowej z parkingu pod Wieżą Widokową na Wieżycy-dalej Ścieżką Przyrodniczą - „Pod Wieżycą” do CEPR Szymbark. Droga prowadzi przez las. Zanim wyruszymy na szlak ,najpierw musimy wejść na wieżę widokową, skąd możemy podziwiać piękno krajobrazu Kaszub. W pobliżu wieży jest położony rezerwat „Szczyt Wieżyca”. Rower zostawiamy na przystanku rowerowym na parkingu pod wieżą.

Droga do CEPR w Szymbarku prowadzi ścieżką przyrodniczą do szosy ,a dalej w lewo i następna droga w prawo. Koniecznie należy się tutaj zatrzymać, aby zwiedzić to miejsce z Najdłuższą Deską Świata, Dom Sybiraka, Dom do Góry Nogami itp. Czas zwiedzania około 1,5 godz. Odległość z parkingu do CEPR- 2,4 km . Tuż za wejściem na teren ośrodka są ustawione stojaki na rowery. W roku 2012 zostanie tutaj uruchomiona wypożyczalna rowerów.

Z CEPR w stronę wsi Szymbark, zjeżdżamy w dół szosą , przecinamy drogę powiatową i jedziemy koło kapliczki w stronę Patuł żółtym szlakiem ,ulicami Sportową, Rzemieślniczą a następnie Spacerową w stronę Krzesznej. Zjazd od ulicy Spacerowej do Krzesznej charakteryzuje się dużymi spadkami terenu, bez dobrych hamulców nie da się bezpiecznie zjechać z tych wzniesień. Droga prowadzi polami, dojeżdżamy do pierwszych zabudowań i skręcamy lekko w lewo pod górkę, po prawej żywopłot z modrzewia a po lewej transformator , zjeżdżając z góry docieramy do Krzesznej. Kierujemy się w lewo na wiadukt kolejowy , jedziemy z górki czerwonym szlakiem do krzyża i skręcamy w prawo w stronę Nowych Czapli. Od skrzyżowania poruszamy się oznaczoną trasą rowerową. Po lewej stronie drogi mamy jezioro Patulskie, dojeżdżamy do starej chaty kaszubskiej w Pierszczewku, w prawo prowadzi czerwony szlak pieszy którym dojedziemy do jeziora Ostrzyckiego, a dalej do rezerwatu ,,Ostrzycki Las". Nad jeziorem Ostrzyckim jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Odległość CEPR Szymbark-Krzeszna-3,6 km.

Wracamy na szlak rowerowy jedziemy droga polną nad jeziorem Patulskim przez Pierszczewko. W tej miejscowości po lewej stronie drogi zobaczymy ciekawe zbiory oraz kamienie o historii Kaszub. Są to prywatne zbiory Państwa Schymichowskich. Dalej i skręcamy w prawo pod górę. Po lewej stronie zostawiamy jezioro Patulskie. Drogą polną przez las dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, po lewej stronie mamy las modrzewiowy, a po prawej las świerkowy. Jedziemy w lewo pod górkę w stronę Pierszczewa przez Kamyszki. W Pierszczewie znajduje się jeden z przystanków na trasie rowerowej. Tutaj możemy odpocząć, zapoznać się z historią miejscowości ,zostawić rower i zejść nad jezioro Patulskie( około 300 m). Odległość Krzeszna-Pierszczewo 3,6 km.

Z tego przystanku jedziemy pod górę w stronę jeziora i grodziska Zamkowisko. W tym miejscu jest następny przystanek na trasie. Tutaj można się wykąpać w krystalicznie czystej wodzie jeziora Zamkowisko, zapoznać się z historią tego miejsca.

Stąd jedziemy w prawo pod górkę , na skrzyżowaniu dróg skręcamy w stronę Starych Czapli, droga prowadzi przez las, za lasem w lewo, w drugą drogę. Jedziemy w stronę Smokowa , dojeżdżamy do kapliczki ,na tym skrzyżowaniu dróg jedziemy prosto, dojeżdżamy do krzyża i tu też prosto w stronę leśniczówki Uniradze.Za leśniczówką przy drodze znajduje się następny przystanek na tej trasie. W tym miejscu znajdą Państwo informacje o historii cmentarzyska kurhanowego. Trasa ze Smokowa do Stężycy prowadzi głównie przez las. Odległość Pierszczewo- Uniradze - 6,4 km , Uniradze -Stężyca 4,3 km.

Z Uniradze do Stężycy przez las zgodnie z oznaczeniem. W Stężycy jedziemy ulicą Polną do ulicy 9 go Marca, dalej drogą 214 w stronę Klukowej Huty, mijamy kościół św. Katarzyny , dojeżdżamy do następnego przystanku na trasie w pobliżu szkoły podstawowej. Tutaj możemy zostawić rower, zwiedzić zabytkowy kościół , zjeść coś dobrego i udać się na spacer nad jezioro Raduńskie lub Stężyckie ,czy też skorzystać z noclegu . Jeżeli starczy Państwu sił to warto udać się do Węsior ,do kamiennych kręgów drogą przez Gapowo.

Wrócić do Wieżycy można ta samą drogą lub przez Żuromino-Borucino-dalej szosą w stronę Kartuz, dojeżdżamy do końca jeziora Raduńskiego Górnego , w pobliżu Ośrodka Sosnówka, dalej przez las, przecinamy szosę Zgorzałe-Przewóz i wąską szosą jedziemy przez las do Uniradze, a stamtąd czarnym szlakiem do Gołubia( tutaj znajduje się dworzec PKP) w stronę Ogrodu Botanicznego. Stąd musimy się cofnąć na czarny szlak którym dojedziemy do Szymbarka lub Wieżycy. Droga powrotna to też około 20km.

Zapraszamy na trasę.

A oto nasze propozycje tras rowerowych:

Powiat kartuski:
Nr 1. Gołubie dworzec PKP-Sikorzyno-Szymbark-Wieżyca-Szymbark-Krzeszna-Pierszczewo-Zamkowisko-Uniradze-Stężyca-Gołubie. [38 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Stężyca - promenada i marina nad jeziorem Raduńskim, kościół św. K..Aleksandryjskiej, Nadraduńskie Centrum Rekreacyjne Gołubie-na skrzyżowaniu dróg do Stężycy z ulica Przy lesie-mapa z trasami rowerowymi
 • Gołubie - noclegi nad jeziorem U Dorotki
 • Gołubie - pomnik Józefa Dambka-przywódca TOW Gryf Pomorski nad jeziorem Dąbrowskim i Ogród Botaniczny nad jeziorem Patulskim
 • Sikorzyno - Dworek Wybickich, tablica z mapą tras rowerowych
 • Szymbark - kościół gotycki , restauracja, tablica a mapą tras rowerowych
 • Szymbark - CE i PR( dom do góry nogami), tutaj tablica z trasami rowerowymi
 • Wieżyca - wieża widokowa, przy parkingu miejsce przystankowe z ławkami i tablica z mapą tras rowerowych
 • Pierszczewko - punkt widokowy na wzgórzu-altana ławki, stara chata Kaszubska, historia Kaszub wyryta w kamieniu u Szymicha
 • Pierszczewo - noclegi ze swojskim jedzeniem Pod Ptasią Górą i U Miodowskich, tutaj też możesz naprawić rower.
 • Pierszczewo - miejsce przystankowe, historia Pierszczewa, tablica z mapą tras rowerowych alejka spacerowa do jeziora Ptulskiego, sprzęt pływający
 • Zamkowisko - gród warowny Ziemi Pirsna-opis, miejsce przystankowe z ławeczkami
 • Uniradze - cmentarzysko kurhanowe - ścieżka dydaktyczna i miejsce przystankowe z ławeczkami oraz tablica z mapą tras rowerowych
Nr 2. Gołubie-Pierszczewo-Uniradze-Stężyca-Żuromino-Borucino-Wygoda Łączyńska–Borucino-czarnym szlakiem do Zgorzałego-Gołubie. [38 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Gołubie - noclegi U Doroty
 • Gołubie - pomnik Józefa Dambka-przywódca TOW Gryf Pomorski, ogród botaniczny
 • Uniradze - cmentarzysko kurhanowe -ścieżka dydaktyczna, miejsce przystankowe z ławkami
 • Stężyca - promenada i marina nad jeziorem Raduńskim, kościół św. K. Alksadryjskiej Nadraduńskie Centrum Rekreacyjne
 • Wygoda Łączyńska - duży kościół w małej wsi p.w św. Józefa, tu ma swoje korzenie truskawka kaszubska, dać ZDJĘCIE MALENE, 15 sierpnia "Najsmaczniejszy Kaszubski Jarmark Dożynkowy"
 • Przyrowie k /Wygody Łaczyńskiej - kawałek zielonego luksusu z noclegami w dobrej cenie Gabrysin
 • Pierszczewko - punkt widokowy na wzgórzu-altana ławki, stara chata Kaszubska, historia Kaszub wyryta w kamieniu u Szymicha
 • Pierszczewo - noclegi ze swojskim jedzeniem Pod Ptasią Górą i U Miodowskich, tutaj też możesz naprawić rower
 • Żuromino - swojskie wyroby Od Kaszuba Bożena Michalak
 • Zgorzałe - mini golf Kaszuby
 • Zgorzałe - alejka spacerowa do jeziora Raduńskiego z pomostem i plażą.
Nr 3. Gołubie-Pierszczewo-Stare Czaple-Sznurki-Chmielno-Łapalice Zamek-Kartuzy-drogą leśną do Ramlej-Goręczyna-Ostrzyc-Krzesznej-Gołubia. [51 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Gołubie - domki nad jeziorem U Doroty
 • Gołubie - restauracja Gościniec Kaszubski
 • Gołubie - pomnik Józefa Dambka-przywódca TOW Gryf Pomorski, ogród botaniczny
 • Chmielno - Kościół pw. Piotra i Pawła, Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów
 • Łapalice – zamek w budowie
 • Kartuzy - Kolegiata pw. Wniebowzięcia N.M.P. - Klasztor Kartuzów, muzeum kaszubskie
 • Somonino-Ostrzyce - ścieżka rowerowa
 • Goręczyno - kościół p.w. św. Trójcy
 • Ostrzyce - żegluga Stolemek, ryby w każdej postaci
 • Pierszczewko - punkt widokowy na wzgórzu-altana ławki, stara chata Kaszubska, historia Kaszub wyryta w kamieniu u Szymicha
 • Pierszczewo - noclegi ze swojskim jedzeniem Pod Ptasią Górą i U Miodowskich tutaj też można naprawić rower.
 • Pierszczewo - miejsce przystankowe, historia Pierszczewa, tablica z mapą tras rowerowych alejka spacerowa do jeziora Ptulskiego, sprzęt pływający
Nr 4. Gołubie-Zgorzałe-Borucino- Wygoda Łączyńska-Borzestowska Huta-Reskowo-Kożyczkowo-Sianowo-Mokre Łąki-Garcz-Zawory- Ręboszewo-Brodnica Dolna-Pierszczewo-Gołubie. [59 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Gołubie - domki nad jeziorem U Doroty
 • Gołubie - restauracja Gościniec kaszubski
 • Gołubie - Zgorzałe –ścieżka rowerowa
 • Gołubie - pomnik Józefa Dambka-przywódca TOW Gryf Pomorski, ogród botaniczny
 • Zgorzałe - alejka z dojściem do jeziora Raduńskiego
 • Borucino - Brama Kaszubska
 • Sianowo - Sanktuarium M.B. Sianowskiej Królowej Kaszub
 • Łapalice - zamek w budowie
 • Chmielno - Kościół pw. Piotra i Pawła, Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów
 • Zgorzałe - mini golf Kaszuby
 • Zgorzałe - alejka spacerowa do jeziora Raduńskiego z pomostem i plażą.
 • Ręboszewo - punkt widokowy na górze Sobótka
 • Pierszczewko - punkt widokowy na wzgórzu-altana ławki, stara chata Kaszubska, historia Kaszub wyryta w kamieniu u Szymicha
 • Pierszczewo - noclegi ze swojskim jedzeniem Pod Ptasią Górą i U Miodowskich tutaj też można naprawić rower.
 • Pierszczewo - miejsce przystankowe, historia Pierszczewa, tablica z mapą tras rowerowych alejka spacerowa do jeziora Patulskiego, sprzęt pływający
Nr 5. Gołubie-Stężyca-Gapowo-Węsiory-kamienne Kręgi-Niesiołowice-Czysta Woda-Stężyca-Zgorzałe-Uniradze-Pierszczewo-Gołubie. [41 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Stężyca - promenada i marina nad jeziorem Raduńskim, kościół św. K. Alksadryjskiej Nadraduńskie Centrum Rekreacyjne
 • Węsiory - Kamienne Kręgi, kurhany
 • Gołubie - domki U Doroty
 • Gołubie - pomnik Józefa Dambka-przywódca TOW Gryf Pomorski, ogród botaniczny
 • Pierszczewo - gospodarstwo agroturystyczne Pod Ptasią Górą i U Miodowskich
 • Zgorzałe - Mini Golf Kaszuby
 • Zgorzałe - alejka z dojściem do jeziora Raduńskiego
 • Ścieżka rowerowa Stężyca-Zgorzałe-Gołubie-Stężyca
Nr 6. Gołubie- Wygoda Łączyńska -Długi Kierz-Szklana-Mrozy-Sierakowice-Sierakowska Huta-Nowa Ameryka-Łosienice-Mściszewice-Węsiory-Gapowo-Stężyca-Gołubie [59 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść .

 • Wygoda Łączyńska - duży kościół w małej wsi p.w św. Józefa, tu ma swoje korzenie truskawka kaszubska 15 sierpnia” Najsmaczniejszy Kaszubski Jarmark Dożynkowy „ Przyrowie k /Wygody Łaczyńskiej- kawałek zielonego luksusu z noclegami w dobrej cenie Gabrysin
 • Sierakowice - Ołtarz Papieski, zabytkowy drewniany kościółek
 • Mściszewice - kurhany, kościół pw. W.N.M.P
 • Mściszewice - nocleg i swojskie jedzenie-Osada u Rzeźbiarza
 • Węsiory - Kamienne Kręgi, kurhany
 • Stężyca - promenada i marina nad jeziorem Raduńskim, kościół św. K. Alksadryjskiej Nadraduńskie Centrum Rekreacyjne
Nr 7. Wieżyca PKP-Rybaki-Piotrowo-Połęczno-Kamela-Patoka-Wyczechowo-Somonino-Goręczyno-Ostrzyce-Wieżyca PKP [40 km]

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Kaplica - Daleko od Szosy-gospodarstwo agroturystyczne oferujące swojskie nocleg i swojskie jedzenie, wędkowanie we własnym stawie, tutaj tez możesz naprawić rower.
 • Kaplica - Lawendowy Domek oferujący noclegi i wyżywienie w sąsiednim obiekcie
 • Kaplica - jest położona w pobliżu Chylowej Huty( 274 m n.p.m. najwyżej położonej wsi na Pomorzu)
 • Połęczyno - kościół i kąpielisko nad jeziorem Połęczyńskim
 • Somonino-Ostrzyce - ścieżka rowerowa
 • Goręczyno - kościół p.w. św. Trójcy
 • Ostrzyce - żegluga Stolemek, ryby w każdej postaci
Powiat kościerski:
Nr 1. Sikorzyno-Sarnowy-Sikorzyno [57 km]

Sikorzyno, Kaliska Koscierskie, Dobrogoszcz, Wętfie, Wielki Klińcz, Wielki Podleś, Sarnowy, Stary Barkoczyn, Szymbark - Sikorzyno

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Kaliska Koscierskie - łowisko"Karasiowo"
 • Wętfie - Osada Burego Misia
 • Wielki Podleś - jezioro Zagnanie - strzeżone kąpielisko, przystań kajakowa
 • Sarnowy - jezioro Drężno 
 • Sarnowy – nocleg U Kaszuba
Nr 2. Stężyca-Sarnowy-Stężyca [80 km]

Stężyca - Gapowo, Łubiana, Grzybowowski Młyn, Sarnowy, Szarłata, Skorzewo, Gołubie - Stężyca

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Stężyca - barokowy kościół ,przystań żeglarska ,kąpielisko, plaża 
 • Łubiana - zakład Porcelany Stołowej Lubiana
 • Lizaki - kościół zabytkowy 
 • Juszki - zabytkowa zabudowa wsi
 • Sarnowy - jezioro Drężno 
 • Sarnowy – nocleg U Kaszuba
Nr 3. Stężyca-Wdzydze Kiszewskie-Sarnowy [54 km]

Stężyca, Gapowo, Gostomko, Stare Karpno, Lipusz, Płocice, Loryniec, Czarlina, Wdzydze Kiszewskie, Gołuń, Juszki, Sarnowy

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Stężyca - barokowy kościół, przystań  żeglarska, kąpielisko, plaża 
 • Lipusz - muzeum gospodarstwa wiejskiego, zabytkowy młyn wodny
 • Loryniec - przystań kajakowa
 • Wdzydze Kiszewskie - muzeum kaszubski park etnograficzny ,wieża widokowa
 • Juszki - zabytkowa zabudowa wsi
 • Sarnowy - jezioro Drężno 
 • Sarnowy - nocleg U Kaszuba
Nr 4. Szymbark - Odry [65 km]

Szymbark, Sikorzyno, Kaliska Koscierskie, Puc, Wielki Klińcz, Wielki Podleś, Sarnowy, Juszki,Gołuń, Kruszyna, Zabory, Wdzydze Tucholskie, Borsk, Górki, Wiele,Karsin, Odry

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Sikorzyno-Dworek Wybickich
 • Kaliska Kościerskie-Łowisko"Karasiowo"
 • Wielki Podleś-jezioroZagnanie,strzeżone kąpielisko,przystań kajakowa
 • Sarnowy - jezioroDrężno
 • Juszki - zabytkowa zabudowa wsi
 • Borsk - lotnisko ,loty parolotnią, przystań  kajakowa
 • Wiele - muzeum Ziemi Zatorskiej, Kalwaria Wieleńska, kościół Św  Mikołaja
 • Karsin - Regionalna Izba Pamiątek 
 • Odry - kamienne kręgi
 • Sarnowy - nocleg U Kaszuba
Nr 5. Sikorzyno- Garczyn [34 km]

Sikorzyno, Nowa Wieś, Kościerska Huta, Wętfie ,Małych Klińcz, Wielki Klińcz, Smolniki, Niedamowo, Chrztowo, Orle, Garczyn

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść czy naprawić rower.

 • Sikorzyno - Dworek Wybickich
 • Wętfie - Osada Burego Misia 
 • Niedamowo - łowisko jezioro Gubel
 • Orle - ogród Dendrologiczny ,łowisko
 • Garczyn - Farma Strusi Afrykańskich
Nr 6. Sikorzyno-Kościerzyna-Stężyca-Sikorzyno [86 km]

Sikorzyno, Kaliska Koscierskie, Dobrogoszcz , Puc, Będominek, Kluka Młyn, Będomin, Rekownica, Grabowo Kościerskie, Zamkowa Góra, Szumleś, Szatarpy, Skrzydłowo, Lubieszyn, Liniewko Kościerskie, Nowy Barkoczyn, Wielki Klińcz, Gościeradz, Kościerzyna, Strzelnica, Owśnice, Ludwikowo, Gostomie, Stężyca - Sikorzyno

Co warto zobaczyć, gdzie zatrzymać się na nocleg a gdzie dobrze zjeść .

 • Sikorzyno - Dworek Wybickich
 • Kaliska Kościerskie - łowisko " Karasiowo"
 • Będomin - muzeum Hymnu Narodowego
 • Rekownica - kościół p,w ,św Michała Archanioła
 • Grabowo Kościerskie - kościół p,w , św,Anny
 • Szatarpy -pomnik ku czci płk,Franciszka Hynka
 • Nowy Barkoczyn - kościół p,w,Matki Boskiej Królowej Polski
 • Kościerzyna - muzeum kolejnictwa ,muzeum akordeonów, muzeum Ziemi kościerskiej
 • Strzelnica - siedziba Bractwa Kurkowego
 • Owśnice - diabelski kamień 
 • Stężyca - barokowy kościół, promenada 500 m nad jeziorem Raduńskim, przystań  żeglarska, kąpielisko, plaża 

Trasy Rowerowe - Galeria Zdjęć