Wieżyca – Stężyca
4 maja 2019

Jezorno Stegna

Charakterystyka

Trasa rowerowa „Jezorno Stegna” została zaplanowana i wykonana przez Stowarzyszenie Warownia Pirsneńska z siedzibą w Pierszczewie z funduszy Unii Europejskiej. Znalazły się na niej najciekawsze obiekty związane z historią Pierszczewa i okolic, a także najpiękniejsze miejsca widokowe.

 

Podstawowe parametry trasy

  • Długość około 20km - kolor niebieski na mapie
  • Czas przejazdu 1,5-2 godziny
  • Podjazdy 5,3 km
  • Zjazdy 6,1 km
  • Płaski teren 8,6 km
  • Najniższy punkt 161 m npm
  • Najwyższy punkt 219 m npm
 

Do trasy można dojechać samochodem lub pociągiem do stacji Krzesza lub Gołubie Kaszubskie lub też możecie Państwo skorzystać z ofert kwater agroturystycznych znajdujących się przy trasie, które oprócz noclegu oferują smaczne dania regionalne.

Przebieg trasy i oznaczenie

Trasa prowadzi przez malownicze tereny Szwajcarii Kaszubskiej wokół dwóch uroczych jezior: Patulskiego i Dąbrowskiego. Trasa zostanie oznaczona za pomocą dużych tablic z mapą tras i scieżek rowerowych oraz atrakcji wokół nich. Tablice zostaną umieszczone w Pierszczewie na miejscu przystankowym, w Krzesznej przed skrzyżowaniem Gołubie - Wieżyca, w Sikorzynie naprzeciw dworu Wybickich, w Gołubiu w pobliżu skrzyżowania z drogą do Pierszczewa oraz w Szymbarku w pobliżu kościoła. Droga z Pierszczewa przez Pierszczewko i do ogrodu botanicznego w Gołubiu, jest drogą gruntową. Dalej z ogrodu, przez dwór Wybickich do jeziora Dąbrowskiego prowadzi droga asfaltowa wokół jeziora Dąbrowskiego droga najpierw betonową, a potem gruntową. Gołubie - Pierszczewo szosą. Są to drogi o małym natężeniu ruchu. Ta trasa rowerowa pozwala na swobodną komunikację pomiedzy trasą rowerową Kaszebsko Stegną i ścieżką rowerową Wieżyca - Stężyca oraz wszystkimi atrakcjami wokół tych tras i ścieżek.

Opis i atrakcje na trasie

Wycieczkę rozpoczynamy w Pierszczewie. Startujemy z placu przed gospodarstwem agroturystycznym „U Miodowskich”, dalej jedziemy w stronę Pierszczewka obok kwatery agroturystycznej „Pod Ptasią Górą”, następnie przez wąwóz i las bukowy drogą gruntową dojeżdżamy do tej małej miejscowości. Po ok. 1,6 km docieramy do skrzyżowania z trasą rowerową „Kaszebsko Stegna”. Z prawej strony rozpościera się widok na Wzgórza Szymbarskie oraz na jezioro Patulskie. Zbaczamy z trasy w lewo, jedziemy pod górę trasą rowerową „Kaszebsko Stegna” przez las. Wyjeżdżając z lasu, po prawej stronie znajduje się punkt widokowy na jeziora Patulskie, Ostrzyckie i Wzgórza Szymbarskie. Tutaj warto się zatrzymać na parę minut, by zrobić klika zdjęć w wyjątkowej scenerii. Wracamy na trasę, jedziemy w dół, następnie skręcamy w lewo, dojeżdżamy do zabudowań, przy których ustawione są kamienie z wyrytymi ciekawostkami o Kaszubach. Jadąc dalej drogą wyłożoną płytami betonowymi dojeżdżamy do brzegu jeziora. Następnie trzymając się drogi asfaltowej mijamy z lewej strony starą chatę kaszubską, z prawej kąpielisko nad brzegiem jeziora Patulskiego, docieramy do skrzyżowania Gołubie – Wieżyca. Tutaj skręcamy w prawo na drogę gruntową, jedziemy wzdłuż jeziora Patulskiego, kierujemy się do wsi Gołubie. Po drodze podziwiać możemy piękne widoki i pomniki przyrody usytuowane wzdłuż trasy. Po przejechaniu ok.3 km od Pierszczewka dojeżdżamy do Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego, który warto zwiedzić. Następnie kierujemy się w stronę Gołubia. Na skrzyżowaniu z drogą powiatową skręcamy w lewo pod górę wzdłuż ulicy Sambora. Ścieżką rowerową docieramy do skrzyżowania z drogą asfaltową w stronę Sikorzyna. Skręcamy w prawo, jedziemy do Dworu Wybickich w Sikorzynie. W tym miejscu warto zrobić przerwę: zwiedzić dworek, obejrzeć park z labiryntem, wypić kawkę i zjeść pyszną szarlotkę. Po chwili odpoczynku ruszamy dalej. Za dworem skręcamy w prawo w stronę Gołubia. Jadąc drogą asfaltową mijamy ośrodek wczasowy „U Zbója”, następnie po ok. 300 m skręcamy w lewo, zjeżdżając pod wiaduktem kolejowym docieramy do brzegu jeziora Dąbrowskiego, gdzie ostro skręcamy po raz kolejny w lewo. Najpierw jedziemy po płytach betonowych, następnie drogą gruntową wokół jeziora. Dojeżdżamy do pensjonatu Wichrowe Wzgórze i jeziora Lubowisko po lewej stronie, a po prawej jezioro Dąbrowskie. W tym miejscu skręcamy w prawo, jedziemy czerwonym szlakiem pieszym, przez las sosnowy wzdłuż jeziora Dąbrowskiego do Gołubia. Zostawiamy jezioro po prawej, skręcamy w lewo pod górkę do drogi asfaltowej. Z tego miejsca możemy udać się czarnym szlakiem do cmentarzyska kurhanowego w Uniradze, promenady w Stężycy nad jeziorem Raduńskim lub skręcając w prawo udać się w stronę Pierszczewa.

Jedziemy do Pierszczewa. Po około 100m przy kapliczce skręcamy w lewo pod górę, na pierwszym rozwidleniu dróg skręcamy lekko w prawo i wjeżdżamy na drogę widokową prowadzącą do Pierszczewa. Po około 2 km. docieramy do placu w centrum wsi gdzie kończymy nasz rajd. Tutaj możemy zostawić rowery, poznać historię wsi i zejść nad jezioro Patulskie alejką spacerową. W tym miejscu możemy odpocząć po trudach podróży w otoczeniu pięknej przyrody. Proponujemy też odwiedzić bardzo urokliwe i czyste jezioro Zamkowisko i grodzisko. Z Pierszczewa dojedziemy trasą rowerową Kaszebsko Stegna

Zapraszamy na trasę.