Korona Kaszub


Wypoczywaj w sercu kaszubskiego Parku Krajobrazowego w gospodarstwach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Warownia Pirsneńska- Gmina Stężyca. Nasza strona to super przewodnik po Kaszubach


Strojna ziemia kaszubska nie zapomniała i o naszyjniku, który godnie by ją zdobił. Spięła wśród swych wzgórz i lasów sznur dziesięciu jezior, tu i ówdzie przyczepiając doń jeszcze cztery jeziorne klejnoty. Ów naszyjnik to głośne z urody Jeziora Raduńskie.

Bedeker Kaszubski

Powiat kartuski, gmina Stężyca
około 50km od Trójmiasta

Obszar działania naszego Stowarzyszenia położony jest w środkowej części woj. pomorskiego, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca oddalonej o około 50-60 km od Trójmiasta. Blisko połowa terenu gminy objęta jest ochroną przyrody Kaszubskiego Parku Krajobrazowego a pozostała część leży w jego otulinie. Trudno opisać wszystkie jej uroki, klimat, smaki i zapachy - trzeba to zobaczyć, poznać i doświadczyć. Są to tereny o wybitnych walorach krajobrazowych, obejmujące m.in. pasmo Wzgórz Szymbarskich z najwyższym szczytem Wieżycą (329 m npm) - raj dla miłośników sportów zimowych.

W Stężycy na wysokości 162 m npm z Jeziora Stężyckiego bierze swój początek Radunia, lewy dopływ Motławy. Jest ona jedną z najtrudniejszych dla kajakarzy, a jednocześnie najpiękniejszych rzek w Polsce. Płynie przez Pojezierze Kaszubskie aż do Gdańska. Ta niesforna i bardzo pracowita rzeka to prawdziwy raj dla ludzi szukających na wodzie przygody, sportowych wrażeń i odpoczynku. Zmienność jej charakteru sprawia, że na różnych odcinkach tego atrakcyjnego szlaku będą się dobrze czuły osoby o różnym stopniu zaawansowania kajakowego.

Jeden z najpiękniejszych krajobrazowo terenów rekreacyjnych Szwajcarii Kaszubskiej to tzw. Kółko Raduńskie. Jeziora połączone są w nieregularne koło, z lotu ptaka przypominające kształtem naszyjnik. Radunia stanowi oś tego terenu, tworząc z jeziorami i małymi strumieniami przepiękny ciąg, usytuowany w systemie rynien polodowcowych. Jest to ponad 25 zbiorników wodnych różnej wielkości, w całości położonych na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, z których niemal wszystkie nadają się do uprawiania sportów wodnych i pływania.
Można opłynąć cały opisywany teren, począwszy od Stężycy przez Borucino, Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Ostrzyce, Gołubie, aż do leżącego w odległości około kilometra od Stężycy jeziora Lubowisko.