Jastrë czyli Wielkanoc na Kaszubach
2 kwietnia 2021
To nie jest zwykły wieczór. To jest Wieczór Kaszubski!
20 lipca 2021

Stolemy - Kaszubskie Olbrzymy ukrywające się w Kościerzynie.

Wszyscy znają bajkę o Siedmiu Krasnoludkach. A kto z Was słyszał o siedmiu Stolemach z Kościerzyny??Zacznijmy jednak od początku. Kim w ogóle są Stolemy? Można chyba powiedzieć, że to najbarwniejsze postacie kaszubskiej mitologii.

Opowieści o nich usłyszymy w każdym zakątku pięknych Kaszub. Od północy do południa, od wschodu do zachodu. Jak Kaszuby długie i szerokie, wystarczy popytać miejscowych, aby poznać historię o Stolemie, jego żonie Stolemce i małych Stolemiątkach. "Małych" w porównaniu do reszty swojej rodziny, bo Stolemy to tak naprawdę OLBRZYMY! Przed wiekami były włodarzami kaszubskich ziem i to ich niezwykłej sile zawdzięczamy teren usiany głazami, wzgórzami, mierzejami i wyrytymi korytami rzek. Według jednej z legend, Stolemka chciała aby jej Stolemiątko mogło przejść suchą stopą przez jezioro. Nasypywała więc piachu we fartuch i nosiła w toń wody. Usypała zaledwie jedną trzecią drogi gdy porwał się jej fartuch. Ostatecznie nie ukończyła swego dzieła a do dzisiejszych czasów pozostał cypel na jeziorze.

O życiu Stolemów powstało tyle legend, że nie sposób wszystkich tutaj przytoczyć. Te mityczne stworzenia nadal żyją, tyle że w kaszubskiej świadomości. Dziś, "Stolemem" określa się tu ludzi niezłomnych, silnych duchem i wiarą. Ponadto podobizny, rzeźby olbrzymów można spotkać w wielu kaszubskich miejscowościach. W Kościerzynie jest ich aż siedem, rozsianych w różne zakątki miasta. Udało nam się odnaleźć wszystkie:

Mëmke - stojącą przy schodach prowadzących na Wzgórze Księżniczki Gertrudy.
Piekôrza - wokół którego unosi się aromatyczny zapach świeżego chleba.
Akordiusza - który zachęca do odwiedzenia Muzeum Akordeonów.
Antałka - wynoszącego "małe co nieco" ze Starego Browaru.
Kinosa - stylowego eleganta, który chyba czeka na kogoś przed wejściem do Kina Remus.
Stulatka - który w Napoleonce przypomina o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Olejaka - pilnującego starych lokomotyw.
Wycieczka "stolemowym szlakiem" po Kościerzynie może być świetnym pomysłem na rodzinny wypad. Gorąco zachęcamy aby podjąć wyzwanie złapania ich wszystkich.
TAGI: co zobaczyć w Kościerzynie, stolemy, kaszubskie stolemy, stolemy kościerzyna